:: انجمن الکترونیک و میکروکنترلر :: www.EMPLab.com

نسخه‌ی کامل: معرفی میکروکنترلرهای ATXMEGA
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
XMEGA سری جدید خانواده AVR است که توسط کمپانی ATMEL عرضه شده است و در عین سازگاری کامل از نظر کدنویسی، دارای توانایی و امکانات بسیار بیشتری نسبت به گروه های 90S، Tiny و Mega می باشد. این سری از محصولات جدید با دارا بودن امکاناتی بسیار قوی حتی رقیب قدرتمندی برای میکروکنترلرهای ARM7 محسوب می شود و به همین دلیل قابلیت کاربرد در تولیدات مختلف صنعتی را در سطوح مختلف دارا می باشد.
وجه مشخصه اصلی این خانواده در چند مورد خلاصه می شود:
1- سرعت بالاتر در انجام عملیات که در درجه اول ناشی از حداکثر کلاک قابل اعمال به CPU و سخت افزارهای جانبی است. فرکانس کلاک در این خانواده حداقل 32MHz است که در عمل با Overclock به مقادیر بیشتری هم می توان رسید. عامل دوم وجود امکاناتی مانند Event system و DMA است که راندمان نرم افزار را در یک کلاک برابر به میزان قابل توجهی افزایش می دهند و سبب کاهش بار CPU برای انجام بسیاری از عملیات می شوند.
2- سخت افزارهای جانبی بسیار غنی مانند 8 عدد USART و 4 عدد TWI و 4 عدد SPI و ADC و DAC با دقت 12 بیت و واحد های رمزنگاری AES و DES و مقایسه کننده های آنالوگ و امکان اتصال به SDRAM خارجی و 8 عدد تایمر 16 بیتی با 24 خروجی PWM و موارد متعدد دیگری که برای این خانواده اهمیت خاصی را ایجاد کرده است.
3- مصرف توان بسیار پائین که استفاده از XMEGA را در کاربردهایی که مصرف توان در آن مهم است، کاملا توجیه پذیر می کند. در یکی از شماره های این خانواده امکان اتصال یک Battery backup خارجی وجود دارد و با قطع تغذیه واحد RTC32 داخلی همچنان به عملیات زمانگیری خود ادامه می دهد.
بنابراین با توجه به این مزیت ها و شباهت هایی که در عملکرد XMEGA با خانواده های قبلی وجود دارد، بسط و گسترش اطلاعات این میکروکنترلر جدید از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.
خانواده XMEGA تا این زمان در دو سری کلی A و D عرضه شده اند. سه زیر گروه A1 و A3 و A4 برای سری A و دو زیرگروه D3 و D4 برای سری D وجود دارند. به طور کلی امکانات سری A از سری D قوی تر است و در هر گروه هم شماره های با عدد انتهای کوچکتر دارای امکانات بیشتری هستند. در متن شماره هر IC مانند سری های Mega مقدار Flash آن شماره ذکر می شود. با این توضیحات ATXMEGA384A1 به عنوان قوی ترین شماره این خانواده و ATXMEGA16D4 به عنوان ضعیف ترین شماره این خانواده شناخته می شوند. از نظر Package این شماره ها در 3 نسخه 44 و 64 و 100 پایه عرضه می شوند. سری های D4 و A4 دارای 44 پایه و D3و A3 دارای 64 پایه و سری A1 دارای 100 پایه هستند. برای این خانواده نسخه DIP وجود ندارد و همگی بصورت SMD هستند. برای انتخاب هر شماره باید با توجه به امکانات داخلی IC و نیازهای طراحی و موجود بودن در بازار اقدام شود و قبل از انتخاب یک شماره نسبت به واحدهای سخت افزاری موجود در آن بررسی کاملی به عمل آید.
به عنوان مثال در شماره های سری D اصولا DMA و DAC وجود ندارد و عدم توجه به این مسئله می تواند انجام یک منظور از پیش تعیین شده را که مستلزم استفاده از این امکانات است با مشکل مواجه کند.
حرکت از atmega به atxemga:

از منظر سخت افزار باید به وجوه مشترک و تفاوت های این دو خانواده توجه شود. در عین وجود شباهت هایی در برخی واحدهای سخت افزاری داخلی (مثلا SPI)، تفاوت های اساسی هم در بسیاری از بخش ها از نظر تعداد و عملکرد واحدها وجود دارد. از آنجایی که خانواده XMEGA در واقع نسخه توسعه یافته سری های قبلی است، علاوه بر آنکه وظایف سخت افزارهای قبلی را انجام می دهد، به امکانات جدیدتری هم مجهز شده است. بنابراین نمی توان به اطلاعات قبلی در مورد خانواده AVR بسنده کرد و این اطلاعات باید با موارد جدیدتری تکمیل شود.
به لحاظ برنامه نویسی حداقل 5 گزینه شامل BASCOM، Codevision، AVR-GCC، IAR و برنامه نویسی به زبان اسمبلی برای هر دو خانواده مطرح است. در مورد آخر به دلیل اشتراک کامل مجموعه دستورات دو خانواده(به غیر از یک دستور)، برنامه نویسی عملا هیچ تفاوتی بین دو خانواده ندارد(از نظر زبان برنامه نویسی) و یک برنامه نویس اسمبلی برای AVR در واقع بدون هیچ زحمتی می تواند فورا برای XMEGA هم شروع به برنامه نویسی کند و فقط تفاوتهای رجیسترها و حافظه و مانند آن باید مد نظر قرار بگیرد.
در مورد زبان های سطح بالا علیرغم تمایل عمومی که نسبت به کامپایلرهای BASCOM و Codevision ( به دلیل ساده تر بودن) وجود دارد، اما برای به فعلیت رساندن حداکثر قابلیت های XMEGA باید از دو گزینه AVR-GCC و IAR استفاده شود. این دو کامپایلر از نظر نوع برنامه نویسی بسیار شبیه هم هستند و حتی در کدهایی که از طرف شرکت Atmel نوشته شده در بسیاری موارد هردو کامپایلر پشتیبانی می شوند. از موارد قابل ذکر این دو کامپایلر این است که از نظر کتابخانه های مختلف بصورت داخلی چندان غنی نیستند، اما کتابخانه های متعددی توسط افراد مختلف نوشته شده که می توان برای این دو کامپایلر از آنها استفاده کرد. در همین رابطه کدهای زیادی برای راه اندازی بخش های مختلف XMEGA توسط شرکت Atmel نوشته شده و استفاده از این دو کامپایلر، کار راه اندازی XMEGA را با استفاده از این کتابخانه ها و مثال ها بسیار ساده و سریع می کند. از جمله مواردی که در برنامه های آموزشی شرکت نوین تراشه در نظر گرفته شده، استفاده بهینه از همین کتابخانه ها و توابع آماده در مورد XMEGA است که کار بسیار فنی و دقیقی است و نیازمند یک بررسی همه جانبه نسبت به امکانات این خانواده و همچنین کامپایلرهای مذکور است.
لینک مرجع